Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utföra uppdrag med entreprenadmaskiner och lastbilar samt bedriva renhållningsverksamhet. Därutöver ska bolaget bedriva konsultationer inom bygg och anläggningsbranschen, förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 087 738 | 1 083 379 | 969 142 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 68 267 | 71 719 | 60 333 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 45 222 | 45 254 | 40 170 |
| Årets resultat (tkr) | 15 260 | 16 151 | 10 273 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 095 598 | 942 832 | 884 938 |
| Antal anställda | 531 | 544 | 519 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 087 738 | 1 083 379 | 969 142 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 68 267 | 71 719 | 60 333 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 45 222 | 45 254 | 40 170 |
| Årets resultat (tkr) | 15 260 | 16 151 | 10 273 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 852 696 | 715 835 | 660 622 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 242 902 | 226 997 | 224 316 |
| Tillgångar (tkr) | 1 095 598 | 942 832 | 884 938 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 155 703 | 140 443 | 124 292 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 230 000 | 206 000 | 206 000 |
| Avsättningar (tkr) | 4 720 | 4 289 | 2 974 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 396 335 | 316 122 | 309 714 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 308 840 | 275 978 | 241 958 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 095 598 | 942 832 | 884 938 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 415 | 1 672 | 1 705 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 279 808 | 265 530 | 230 813 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 113 462 | 107 448 | 90 617 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 531 | 544 | 519 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 048 | 1 992 | 1 867 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 745 | 689 | 623 |
| Vinstmarginal | 6.3% | 6.6% | 6.2% |
| Soliditet | 29.3% | 30.6% | 30.8% |
| Kassalikviditet | 76.8% | 80.2% | 88.5% |
Ohlssons i Landskrona AB ingår i en koncern med 23 bolag. Koncernmoderbolag är Ohlssons Invest i Landskrona AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utföra uppdrag med entreprenadmaskiner och lastbilar samt bedriva renhållningsverksamhet. Därutöver ska bolaget bedriva konsultationer inom bygg och anläggningsbranschen, förvalta fast egendom och värdepapper samt idka därmed förenlig verksamhet.